Dent İmza

KANAL TEDAVİSİ

Dişlerin köklerine doğru uzanan iplik şeklindeki damarların yani pulpanın çıkarılması işlemine kanal tedavisi denir. Dişin içindeki yumuşak tabaka olan ve sinir-kan-lenfatik damarları içeren pulpa yapısı hasar gördüğü durumlarda tedavi edilemeyecek duruma gelir.  Tahrip olan, zarar gören veya ölen pulpa çıkarıldıktan sonra kalan boşluk temizlenerek şekillendirilir. Daha sonra dolgu işlemi yapılır. Hasar gören pulpa yapısı çıkarılmazsa dişin dokularında ve çevre bölgelerde enfeksiyonlar gelişecektir. Bu nedenle dişi tamamen kaybedebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Ne zaman Yapılır?
Diş canlılığını kaybettiğinde yapılır. Çürük kanal tedavisinin en önemli nedenlerinden biridir. Dişteki çürük büyüdükçe diş pulpası adı verilen bir kan damarı ve sinir demetine ulaşır. İlk başta sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet olur. İlerledikçe hafif ağrılara ve ne yazık ki bir gün şiddetli ağrılara neden olur. Bu aşamada dişin sinirinin çıkarılıp en kısa sürede kanal tedavisinin yapılması gerekir. Bu durum çok yavaş gelişirse semptomlar yavaş gelişir ve diş siniri kendiliğinden ölür. Daha sonra diş kökünün iltihaplanması meydana gelir ve dişin röntgeni çekildiğinde tespit edilir. Bu durumu çözmek için antibiyotik basıncı ile kanal tedavisi yapılır.
Kanal tedavisini gerektiren durumlara ilişkin başlıca belirtiler aşağıdaki gibidir:
•    Yüz ve boyunda şişlik
•    Diş etinin şişmesi
•    Çiğneme ya da ısırma esnasında ağrı
•    Diş etlerinde sivilce benzeri yara oluşumu
•    Koyulaşmış diş etleri
•    Çatlamış dişler
•    Yansıyan diş ağrısı
•    Özellikle sıcak veya soğuğa karşı kalıcı diş hassasiyeti
•    Derin çürükler

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastanın ağrı ve acı yaşamaması için dişe anestezi yapılır. Bir sonraki aşamada çürük temizlenip, dişin pulpa kısmı yani hastalıklı ve yumuşak doku çıkartılır. Sinir ve doku kalıntıları tamamen temizlenir. Diş kanalına şekil verilir. İlaç tedavisiyle iyileşme süreci hızlandırılabilir. Seans sırasında dişin üzeri tedaviye kadar geçici dolgularla kaplanır. İltihabın artışı durduğunda ve iltihap kök ucundan gelmediğinde özel bir dolgu maddesi ile kanal kök uçlarına kadar doldurulur. Bazı hastalarda bu seanslara hiç gerek duyulmamaktadır. Kanal tedavisi tek seansta güvenle yapılabilir. Dolgu yardımıyla şekil verme işlemi tamamlandıktan sonra üzerine kron ya da porselen kaplama işlemi ihtiyaca binaen yapılabilir. Buna dişteki hasara göre doktorunuz daha sağlıklı karar verecektir.