Dent İmza

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma, dişlerinin daha beyaz ve estetik bir görünüme kavuşmasını isteyenlerin ortak tercihidir. Dişlerde renk değişikliği birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazen renk ve lekeler tüketilen besinlerden, bazen de kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilmektedir. Ancak artık dişlerinizde daha beyaz bir görünüm elde etmek mümkün. Bunun için diş hekimlerinin diş beyazlatma yöntemlerinden faydalanılabilir. Bu sayede dişlerde birkaç ton daha beyaz dişler elde etmek mümkündür.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri teknolojiye ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Beyazlatma işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Ev Tipi Diş Beyazlatma: Evde beyazlatma olarak da bilinen evde beyazlatma yöntemi için ağız içi ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Önceden hazırlanmış bu plakaya, önceden belirlenmiş miktarda diş beyazlatma jeli uygulanır. Ortalama 8-10 gün gece uykusu sırasında plakın günde en az 6 saat kullanıldığı bir tedavi yöntemidir.

Klinik Tipi Diş Beyazlatma: Lazerle diş beyazlatma olarak tanımlanan bu yöntem, klinikte uzman hekim tarafından gerçekleştirilir. Tedavi süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Diş hekiminin diş yüzeyine uyguladığı beyazlatma jeli UV ışınları veya lazer ile aktive edilir ve beyazlatma işlemi ortalama 1 saat sürer.

Kombine Diş Beyazlatma: Bu yöntem ile beyazlatma işlemi hem evde hem de ofiste uygulanabilir. Tedavi klinikte yapıldıktan sonra 2-3 gün süreyle evde beyazlatma yapılarak süreç desteklenir.

Tek Diş Beyazlatma: Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlerde kullanılır. Diş dolgusu çıkartılır, açılan boşluğa beyazlatıcı jel sürülür ve ardından geçici dolgu yöntemiyle diş kapatılır. İstenilen renk elde edilene kadar seanslar üç günde bir tekrarlanır.