Dent İmza

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Amacı, 0-13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumak, çürük, travma, kalıtım vb. nedenlerden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak olan diş hekimliği dalıdır. Pedodonti, çocukluktan itibaren çocukların ağız ve diş sağlığının yanı sıra çene ve yüz gelişimini de takip edip tedavi eder ve koruyucu tedbirleri uygular. Diş hekimliğinin bu dalında uzmanlaşmış doktorlara pedodontist denir.

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi) Kimdir?

Çocuk diş hekimleri hamilelik döneminde anneleri eğitmeyi ve sağlıklı bebekleri ve çocukların daimi dişlerini ergenlik çağına kadar korumayı, çürük, travma, kalıtım ve benzeri faktörlerin neden olduğu sorunları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Çocuk diş hekimliğinde en önemli amaç erken teşhis ve tedaviyi planlayarak çocukları çürüksüz bir geleceğe hazırlamaktır.

Pedodontinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Ailenin ağız ve diş bakımı konusunda bilgilendirilmesi çocuk diş hekimliğinin en önemli çalışma alanıdır. Hamilelikte ağız ve diş yapısının sağlıklı olması anne için oldukça önemlidir. Bebekler doğduklarında ağızları sterildir. Mikroorganizmalar çocuğa ebeveynler veya bakıcılar gibi en yakın kişilerden bulaşır. Özellikle ağza biberon, emzik veya kaşık koymak, tükürük yoluyla mikroorganizmaların bebeğe geçmesine neden olur. Bu nedenle ailenin ağız hijyeni ne kadar yüksekse çocuğa bulaşma olasılığı o kadar düşük olur. Çocuk diş hekimlerinin bir diğer görevi de çocukların diş hekimi korkusunu ortadan kaldırmak ve bu sorunu tedavi etmektir. Çocuğun çürük risk durumunun erken teşhisi ve beslenmesinin ve ağız hijyeninin buna göre ayarlanması, gelecekte olası ağrılı ve zor tedavilerin önlenmesini sağlayacaktır. Çocuk diş hekimlerinin görevleri arasında ayrıca erken ortodontik tedavi uygulamak, çekilen süt dişlerinin yerine yer tutucular oluşturmak, acil durumlarda (travma gibi) müdahale etmek, özel bakıma ihtiyaç duyan çocuklara anestezi ve sedasyonla diş hekimliği sağlamak gibi zararlı alışkanlıkların önlenmesi de yer almaktadır.